Kapalı Halı Saha Yapımı

-

KAPALI HALI SAHA YAPIMI

Halı saha yapımı temelde açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Şimdi sizlere kapalı halı saha yapımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Saha yapmaya karar verdiğiniz zaman, öncelikle sahanın arazisinin lokasyonu çok önemlidir. İşlek olan bir yerde bir saha yaptırırsanız, müşteriniz de çok olacaktır. Bu durum da size de kâr yapma fırsatı olacaktır.

Özellikle de iklimin her an elverişli olmadığı, bol yağışların olduğu yerlerde bir halı saha işine girmek isterseniz, kesinlikle kapalı yaptırmalısınız. Açık yaptırdığınız zaman, hava koşulları her an kötü olacağı için, ölü bir yatırım yapmış olursunuz.

Kapalı Halı Saha Yaparken Hangi Aşamalar Vardır?

Bu kısımda sizlere halı sahanızı yaparken geçeceğiniz aşamalardan bahsetmek istiyoruz. Aşamalardan herhangi birini atladığınızda veya detaylı bir çalışma yapılmadığında, sonradan sorun yaşamanız gayet olası bir durumdur.

İlk olarak altyapı çalışmalarıyla başlanmaktadır. Sahanızın konumunu belirledikten sonra, sahada kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kazı yapmaktaki amaç, yapacağınız kapalı halı saha için bir kasa oluşturmaktır. Detaylı bir kazma işleminden sonra, planınızdan da yararlanarak, sahanın kazılan kısmını malzemeyle doldurmanız gerekmektedir.

Drenaj kanalları, elektrik sistemleri, ısıtma gibi her türlü sistemin döşenmesi gerekmektedir. Altyapı aşaması, sahanın temel kısmını oluşturduğu için oldukça önemli olduğunu söylemeliyiz. Taban aşamasında bir sorun olması, domino taşı etkisiyle diğer aşamalara da etki edecektir.

Kapalı halı saha yapımının ikinci aşamasında ise demir çelik çalışmaları vardır. Kapalı bir halı saha olduğu için üzerinin kapatılması gerekecektir. Bu kapatma işleminde kullanılacak olan malzeme belirlenir ve o malzemeye göre demir kolon veya çelik kolon yerleştirilmektedir.

Sahanızın yüksekliğinin ne kadar olmasını istiyorsanız, kolonları yerleştirmeyi de o yükseklikte yapmanız gerekmektedir. Yerleştireceğiniz demir veya çelik kolonları yere sabitleme kısmı oldukça dikkat edilmesi gereken bir kısımdır. Sağlam şekilde yerleştirilmelidir. Çünkü sonradan ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Sahanın üzeri kapalı olsa da kolonlar, olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olacak şekilde yerleştirilmelidir.

En önemli aşamalardan biri de suni çim kısmıdır. Sahanızın zemininde mutlaka suni çim kullanmalısınız. Hem çok uzun ömürlü hem sağlam hem de görüntü açısından suni çimler sahalar için en uygun olan malzemelerdir.

Suni çim aşamasında en çok dikkat etmeniz gereken şey, tercihinizi kaliteli bir suni çimden yana yapmak olmalıdır. Kaliteli suni çim kullanmanız demek, sahanızın zeminini uzun yıllar boyunca kullanmanız anlamına gelmektedir. Suni çimler genel olarak rulo şeklinde satılmaktadır. Online suni çim siparişini dilediğiniz an sitemizden verebilirsiniz.

Sahanın zemini hazır olduğunda, rulo halinde olan suni çimleri sahanıza yerleştirebilirsiniz. Aralarında herhangi bir boşluk olmamasına ve zeminin tam anlamıyla düz olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kapalı halı saha yapımının bir diğer aşaması, sahanızın üzerini kapatma aşamasıdır. Önceden bir yapı oluşturduğunuz için, bu yapının üzerine çatı konulmaktadır. Genel olarak sahalarda branda kaplama işlemi uygulanmaktadır. Trapez sac çatı ise, branda kaplamaya göre çok daha sağlam bir yapıdadır. Çatınızı meteorolojik şartlar nedeniyle yaptırdığınız için, tüm hava koşullarına da uygun olan bir tercih yapmalısınız. Aksi takdirde ufak bir darbede zarar görecektir.

Çatıyı hallettikten sonra sahanızı hazırlama işlemine başlayabilirsiniz. Gayet keyifli bir aşama olduğunu söylememiz yerinde olacaktır. Kalelerin yerlerine yerleştirilmesi işlemi, kalelere file takma işlemi, skorboard gibi çeşitli malzemelerin sahaya yerleştirilmesi, bu aşamada gerçekleşmektedir. Son olarak sahanın çizgilerini de  belirledikten sonra sahanız kullanıma tam anlamıyla hazır bir hale gelecektir.

Kapalı bir halı saha tercihi yaptığınız için, aydınlatma işleminin çok iyi olması gerekmektedir. Yoğun ışıklar kullanmanız, hem göz yorar hem de oyunun seyrini olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple göz yormayan ama etrafı karanlık şekilde de göstermeyen ışık tercihi yapmalısınız. Aydınlatma sistemi sahanın olmazsa olmazlarındandır diyebiliriz.

Bu aşamaların hepsini tamamladıktan sonra, dört dörtlük bir halı saha yapmış olacaksınız. Böylece hem bulunduğunuz yerin iklim koşullarına uygun olan bir saha olacak hem de bu kadar kaliteli yapılmış olması nedeniyle sürekli sahanızda oyun oynanacaktır.

Kapalı halı saha yapımı hakkında herhangi bir sorunuz var ise, dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda online sitemizden kapalı halı saha yapımı hakkında da daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Share this article

Recent posts

Google search engine

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments

Call Now Button