Ankara Halı Saha İmalatı

-

ANKARA HALI SAHA İMALATI

Ankara halı saha imalatı hakkında aklınıza gelebilecek hemen her sorunun cevabını vermek için bu yazımızı hazırladık.

Halı saha yapımı,  her anına dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Sadece özel olarak değil, belediye tarafından okullar tarafından da tercih edilmektedir. Saha yaptırma aşamasında iyi bir firmayla çalışmanız demek, sahanızı oldukça uzun yıllar boyunca kullanmanız demektir.

Sahada kullanılan malzemelerden, saha ölçülerine, zemin çalışmalarına kadar her türlü ayrıntının iyi bir şekilde yerine getirilmesi demektir. Size kazanç sağlaması açısından sahanızın yerini de iyi seçmelisiniz. Örneğin her an ulaşılabilir bir konumda bir saha yaptırırsanız, sahanıza olan talep de buna bağlı şekilde fazla olacaktır.

Spor yapan kişiler, spordan sonra bir an önce evlerine gitmek istemektedir. İşte tam bu noktada da devreye ulaşım kolaylığı girmektedir. Saha yapımı temelde açık halı saha yapımı ve kapalı halı saha yapımı olarak ikiye ayrılmaktadır. Şimdi sizlere onlardan bahsedeceğiz.

Kapalı Halı Saha Yapım Süreci ve Özellikleri

Saha yaptırmaya karar verdiniz ve kapalı bir halı saha yaptıracağını düşünelim. Genel olarak kapalı olan halı sahalar, hava koşullarının kötü olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Çünkü olumsuz iklim koşulları spor yapma sürecini olumsuz şekilde etkilemektedir.

Öncelikle kapalı bir saha yapımına başlarken, altyapı çalışmaları yapmaktır. Sahanızı nereye yaptıracaksanız, orayı kazmanız gerekmektedir. Böylece kazı çalışmaları esnasında sonradan sorun yaratacak bir durum olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz. Kazdıktan sonra da sahaya uygun olacak şekilde malzeme doldurma kısmı gelmektedir. Drenaj sistemlerinin yerleştirilme aşaması da en önemli aşamalardan biridir. Altyapı çalışması yapmaya başladığınız zaman, her türlü detayı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Emin olun bu sahanız için en iyisi olacaktır.

Daha sonra ikinci aşama olan Demir çelik çalışmaları aşaması gelmektedir. Saha yaptırdığınız zaman kapatma için demir mi çelik mi kullanacaksınız? Bu aşamada belirlenen bir durumdur. Karar verdikten sonra da kolonların yerleştirmesini yapmalısınız. Sahanızın daha sağlam olması adına kolonları çok iyi şekilde yerleştirmelisiniz.

En önemli aşamalardan biri de zemin kısmıdır. Zeminde genel olarak suni çim tercihi yapılmaktadır. Sahanızın en kaliteli şekilde olmasını ve zemini de oldukça uzun yıllar boyunca kullanmak isterseniz kaliteli bir suni çim kullanmanızı tavsiye ederiz. Suni çimler, rulo halinde satılır. Alıp sahanıza yerleştirebilirsiniz.

Ankara halı saha imalatı yaparken bir diğer aşama da kapalı bir saha yaptırdığınız için sahanızın üzerini kapatma aşamasıdır. Kullanacağınız çatı kaliteli olmalıdır çünkü kaliteli olursa hava koşullarından da herhangi bir şekilde zarar görmeyecektir. Trapez sac çatı kullanabilirsiniz. Gayet dayanıklıdır.

Daha sonrasında ise saha için gerekli olan ekipmanları yerleştirebilirsiniz. En son aşama ise aydınlatma sistemlerinin ayarlanma kısmıdır. Işık kapalı sahalarda önemli olan konulardan biridir. Çok fazla ışıklandırma yapmak da oyunun seyrini etkiler çok az yapmak da. Dengeyi iyi bir şekilde kurmanız gerekmektedir. Ve böylece kapalı sahanızı da tamamlamış olursunuz.

Açık Halı Sahalar

Halı saha yaptırmak isteyen kişilerin seçebileceği bir diğer saha ise, açık sahalardır. Üst kısımları kapalı olmadığı için daha kısa süren bir sahadır. Açık halı sahanın dezavantajı var mıdır diye soracak olursanız, üstü kapalı olmadığı için olumsuz hava koşullarından etkilenmesidir diyebiliriz. Ancak havanın güzel olduğu günlerde sahanıza ola talebin çok fazla olduğunu göreceksiniz.

Açık halı sahalarda da tıpkı kapalı olan sahalarda olduğu gibi suni çim kullanılmaktadır. Öncelikle yapılması gereken şey, sahanın zeminin en iyi şekilde düzeltilmesi kısmıdır. Daha sonrasında da düz bir hale getirilen sahaya, rulo şeklinde olan suni çimler yerleştirilir. Böylece saha hazır hale getirilmiş olur. Çok kısa süren ve sahanın çok iyi olmasını sağlayan bir zemin türüdür.

Halı Saha Maliyetleri

Ankara halı saha imalatı  konusunda araştırma yaparken denk gelebileceğiniz şeylerden biri de fiyatlardır. Saha yapımında fiyatların belirlenmesinde etkili olan bazı etmenler vardır. Bu etmenlerdeki değişikliğe göre fiyatlar da değişkenlik gösterir.

Öncelikle saha ölçüleri genelde aynıdır ama sahanızın büyüklüğü fiyatlara yansır. Diğer yandan zeminde kullandığınız suni çimin ne derece kaliteli olduğu da fiyatları etkiler. Sadece suni çim değil pek çok malzeme kullanacağınız için, kullanacağınız diğer malzemeler de fiyatlara etki etmektedir.

Her şeye dikkat ettiğiniz takdirde, harika bir sahaya sahip olabilirsiniz.

 

Ankara halı saha kurulumu-Ankara spor saha kurulumu-Pvc kaplı tel örgü sistemleri-Spor saha nasıl yapılır-Spor saha ölçüleri

Share this article

Recent posts

Google search engine

Popular categories

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments

Call Now Button